Chovatelská stanice Shih-tzu VYCHÁZEJÍCÍ HVĚZDA

Historie

Historie plemene

Kořeny historie Shih-tzu sahají hluboko k počátkům našeho letopisu. Jeho původ je stejně záhadný jako původ většiny asijských plemen. Je řazen do skupiny " čínských psů" . Je známo, že plemeno Shih-tzu bylo chováno a cílevědomě kříženo po několik století.

Pradávná historie říká, že pravá země původu tohoto plemene je Tibet.Předkové Shih-tzu byli chováni v chrámech a klášterech.

Kontakt mezi Tibetem a Čínou se přibližně v 8.stol., díky náboženského propojení, prohloubil, což mělo vliv i na chov a rozšíření těchto psů. Přesvědčení o posvátnosti tibetských lvích psů, ve kterých údajně dále přežívají duše zemřelých mnichů a kněží, bylo svého času velice rozšířené.Posvátnost dokazují i sochy se zřetelnou podobou lvího psa, nebo přímo lvů, který je symbolem ve světě buddhismu, z mědi nebo kamene umístěné před vchody chrámů a synagog jako strážci či hlídači.

Existuje množství pohádek a legend, souvisejících se lvím psem.

Od roku 1300 tyto psy lidé běžně chovali ve svých domovech. V roce 1908 Jeho Svatost dalajlama daroval císařovně vdově Cch´- si , která v té době držela přes stovku pekinézů, několik psů. Ti byli popisováni jako podobní " lvím psům" vídaným v Pekingu.Císařovna je nazvala ši-tzu kou.Po její smrti byli psi rozdáni nejrůznějším zájemcům.

První oficiální záznamy o importu lvích psů do Evropy pocházejí z roku 1901.Tito psi se nacházeli v Anglii, ale během první světové války všichni bez zanechání potomků vymřeli. Další přišli do Anglie až po první světové válce.

V plemenné knize ČR je jako první zapsaná fena Chanell vom Tadsch Mahal, narozená v roce 1978 v majetku paní Katky Štroblové (CHS Sluneční svit), druhé místo zaujímá dcera Chanell a Urmela vom Heydpark - Alice Sluneční svit.
Dovezená fena Andromeda di Casa Corsini dala chovatelské stanici pana Vojtěcha Vinčánka Krása Moravy život vrhu štěňat, jejichž otcem byl E´lal vom Tschomo Lungma.Dalšími dovezenými zvířaty byla fena Etana Chicatita z Belgie a pes Berril Le petit Joujou z tehdejší NSR. Po tomto psovi byly dva vrhy v chovatelských stanicích Sluneční svit a Krása Moravy. Dovozy z Rakouska, NSR a NDR rozšířily chovnou základnu.Chovatelský klub vznikl v roce 1978.

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz